На основу члана 2. ст. 1. тачка 68 Закона о планирању и изградњи (Сл.гласник РСбр.72/2009,81/2009-испр.64/2010-одлукаУС.24/2011.121/2012,42/2013-Одлука УС,50/2013-одлукаУС,98/2013-одлука, УС,132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019, 37/2015 –др закон 9/2020, 52/2021 и 62/2023) и члана 6. и чл. 7. Правилника о садржини, начину, поступку и роковима израде и објављивања сепарата (Сл. гласник РС бр. 33/15) директор ЈП „Грејање“ Смедерево донео је:
СЕПАРАТ О УСЛОВИМА ЗА ПРИКЉУЧЕЊЕ
НА СИСТЕМ ДАЉИНСКОГ ГРЕЈАЊА
ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Дана 13. октобра 1998. године спајањем ЈП за стамбене услуге и ЈП Топлификација Смедерево основано је Јавно предузеће за стамбене услуге и топлификацију Смедерево.
Решењем Агенције за привредне регистре БД 100282/2015 од 26.11.2015. године Јавно предузеће за стамбене услуге и топлификацију Смедерево променило је пословно име у Јавно предузеће Грејање Смедерево, Смедерево.
Скраћено пословно име предузећа је ЈП Грејање Смедерево-
Сепарат се израђује у складу са Законом о планирању и изградњи (Сл.гласник РСбр.72/2009,81/2009-испр.64/2010-одлукаУС.24/2011.121/2012,42/2013-Одлука УС,50/2013-одлукаУС,98/2013-одлука, УС,132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019, 37/2015 –др закон 9/2020, 52/2021 и 62/2023) , Законом о енергетици ( „Сл. гласник РС „ бр. 145/2014,95/2018- др. закон, 40/2021, 35/2023- др.закон и 62/2023) Законом о комуналним делатностима ( Сл. глсник РС бр. 88/2011,104/2016 и 95/2018 , Правилником о садржини, начину, поступку и роковима израде и објављивања сепарата (Сл. гласник РС бр. 33/15) , Одлуком о снабдевању града Смедерева топлотном енергијом ( Сл. лист Града Смдерева бр.9/2021 – пречишћен телст) Правилима о раду дистрибутивног система ( Сл. лист Града Смедрева бр 4/2018) и другим прописима који регулишу ову област.
Значење појмова употребљених у сепарату:
ТОПЛОТНA ПОДСТАНИЦА – (топлотно-предајна подстаница) је постројење које служи за мерење и предају топлотне енергије од топловодног прикључка до кућних грејних инсталација и састоји се од прикључне подстанице и кућне подстанице.
ПРИКЉУЧНА ПОДСТАНИЦА -је део топлотне подстанице, који дефинише предајно место, a састоји се од запорних, регулационих и мерних уређаја;
КУЋНА ПОДСТАНИЦА – је део топлотне подстанице који се састоји од топлотног измењивача, разводних система, регулационих и сигурносних уређаја за расподелу топлотне енергије за различите системе унутрашњих топлотних уређаја;
ДИСТРИБУТИВНИ СИСТЕМ – представља део система даљинског грејања, који чини топловодна мрежа за дистрибуцију топлотне енергије крајњим купцима: топловоди (подземни и надземни) и уређаји и постројења који су њихови саставни делови
ПРИКЉУЧНИ ТОПЛОВОД – је топловод који спаја дистрибутивну топловодну мрежу, од прикључних шахтова или одвајања од топловодне мреже до топлотне подстанице, односно појединачног крајњег купца;
ПРИМАРНА ТОПЛОВОДНА МРЕЖА – јесу топловоди који повезују топлотне изворе и топлотну подстаницу;
СЕКУНДАРНА ТОПЛОВОДНА МРЕЖА – јесу топловоди и разводи од прикључне подстанице до крајњих купаца на подручју снабдевања топлотно-предајне станице;
ПРИМАРНИ ДЕО ПОДСТАНИЦЕ – део топлотне подстанице кроз који циркулише топла грејна вода из дистрибутивне топловодне мреже. Примарни део топлотне подстанице се састоји од запорних, регулационих, сигурносних, мерних елемената, измењивача топлоте и других елемената, са наменом предаје потребне топлотне енергије топлотним уређајима купца;
СЕКУНДАРНИ ДЕО ПОДСТАНИЦЕ – део топлотне подстанице, кроз који циркулише топла грејна вода из унутрашње топлотне инсталације, а састоји се од разводних система, регулационих и сигурносних уређаја, и опреме за расподелу топлотне енергије за различите системе унутрашњих топлотних уређаја;
ГРАНИЦА РАЗДВАЈАЊА – (место предаје топлотне енергије) између топловодне мреже Енергетског субјекта и грејне инсталације купца топлотне енергије у подстаници, гледано у смеру протока воде је: преградни вентил на напојном воду (потис), уграђен на улазу у измењивач топлоте и преградни вентил на излазу из измењивача топлоте уграђен на повратном воду. Место предаје топлотне енергије купцу је место на којем се преузима или предаје топлотна енергија, односно место на којем престаје одговорност енергетског субјекта и прелази на купца топлотне енергије;
УНУТРАШЊЕ ТОПЛОТНЕ ИНСТАЛАЦИЈЕ И УРЕЂАЈИ – представљају скуп опреме која се употребљава за различите врсте грејања: радијаторско, конвекторско и подно грејање, грејање топлим ваздухом, климатизацију простора, припрему санитарне топле воде и др.;
ПРИКЉУЧНА ТОПЛОТНА СНАГА – је инсталисана топлотна снага, добијена као збир називних снага уграђених унутрашњих топлотних уређаја, коригованих по одредбама снабдевача топлотном енергијом;
ЕНЕРГЕТСКИ СУБЈЕКТ – је правно лице које је уписано у регистар за обављање једне или више енергетских делатности;
ДИСТРИБУТЕР ТОПЛОТНЕ ЕНЕРГИЈЕ – је енергетски субјект који врши испоруку топлотне енергије и управља дистрибутивним системом топлотне енергије.
I ТЕХНИЧКИ УСЛОВИ ПРИКЉУЧЕЊА НА ДИСТРИБУТИВНИ СИСТЕМ
I-1.Услови за прикључење корисника
Члан 1 .
Правна и физичка лица, инвеститор односно пројектант, који наступа у његово име, мора пре почетка израде пројектне документације за изградњу, реконструкцију или доградњу објекта, преко Обједињене процедуре од Енергетског субјекта прибавити претходне услове за пројектовање и прикључење на дистрибутивни систем. Енергетски субјект, уколико постоје технички капацитети за прикључење, одређује најбитније и посебне захтеве у погледу градње прикључка, прикључења објекта на дистрибутивну топловодну мрежу и у погледу унутрашњих топлотних инсталација и уређаја.
Члан 2.
Технички услови за прикључење корисника на систем садрже техничке услове за пројектовање топловодног прикључка, топлотно-предајне станице, кућних разводних постројења и унутрашњих инсталација. Техничким условима су обухваћене машинске и електро инсталације са пратећим грађевинским захтевима. Рок важења издатих техничких услова је две године од дана издавања.
Члан 3.
Енергетски субјект задржава право изменe и допунe техничких решења и техничких података, уколико се покаже да измене доприносе побољшању како пројектних, тако и извођачких решења.
Члан 4.
Захтеви за издавање техничких услова за прикључење објеката на дистрибутивни систем даљинског грејања подносе се преко Обједињене процедуре одељења за Урбанизам у Градској управи. ЈП “Грејање“ на захтев одељења за Урбанизам доставља тражене услове одељењу за Урбанизам у року од 15 дана.
Приликом успостављања новог прикључка, у смислу повезивања зграде на даљински систем грејања, на делу инсталације дистрибутивног система, а непосредно испред места повезивања са унутрашњим грејним инсталацијама зграде, инвеститор (за нове зграде) односно представник корисника (за постојеће зграде) је дужан да угради уређај за мерење предате количине топлотне енергије, који обезбеђује тачне податке о стварно предатој количини топлотне енергије и тачно време предаје топлотне енергије згради.
I-2.Пројектна документација
Члан 5.
Инвеститор је дужан да пројектну документцију усклади са техничким условима дефинисаним од стране енергетског субјекта, као и са техничким нормативима за ту врсту посла, Законом о планирању и изградњи и Законом о ефикасном коришћењу енергије.
Пројектну документацију израђује привредено друштво, односно друго правно лице или предузетник који је уписан у одговарајући регистар за израду техничке документације, а у свему према Закону о планирању и изградњи као и Законом о енергетици.
При изради пројектне документације потребно је придржавати се и Правилника о енергетској ефикасности зграда (Сл. гласник РС бр.61/2011). На израђену пројектно-техничку документацију Eнергетски субјект издаје сагласност о усклaђености изрaђене пројектно техничке документaције сa издaтим техничким и другим условимa. Подносилац захтева може поднети захтев за измену једног или више услова за пројектовање, односно прикључење објекта на инфраструктурну мрежу. У том случају се врши измена локацијских услова.
I-2.1. Пројекат прикључног топловода
Техничким условима за пројектовање топловодног прикључка дефинишу се нарочито следећи параметри и услови: називни притисак у топловодној мрежи, називна температура у топловодној мрежи, квалитет употребљеног материјала и опреме, начин постављања топловодне мреже, начин полагања подземне топловодне мреже, врсте канала код каналног полагања топловодног цевовода, услови бесканалног полагања цевовода, димензије одмуљне и одзрачне арматуре, димензије шахтова и поклопаца, преградна арматура, заштита цевовода, топлотна изолација и садржај техничке документације.
Машински и грађевински део пројекта, за добијање сагласности на техничку документацију пројекта прикључног топловода мора да садржи:
-пројектни задатак,
-технички опис,
-опште и техничке услове;
-методе техничких прорачуна и њихове резултате (хидраулични и статички прорачун мреже или навођење начина контроле чврстоће/статике),
-предмер и предрачун радова, који обухвата геодетски снимак прикључног топловода
-графичка документација:
•ситуацијски приказ положаја зграде у простору закључно са уцртаном комплетном топловодном мрежом
•уздужни профил трасе,
•детаље одвајајућих и прикључних места и укрштања, детаље одзрачивања и испуста
•остале детаље.
Предмер и предрачун радова мора да буде оверен од стране одговорног пројектанта печатом.
I-2.2.Пројекат топлотне подстанице
Члан 6.
Пројекат топлотне подстанице и разводног постројења усагласити са издатим техничким условима за прикључење, којима се дефинишу:
-параметри рада топлотне подстанице,
-кућно разводно постројење,
-начин прикључења објеката на систем даљинског грејања
-начин регулације испоруке топлотне енергије,
-режим рада топловодне мреже и инсталације за радијаторско (или друге врсте)
грејање,
-квалитет материјала и опреме у топлотној подстаници и унутрашњим грејним
инсталацијама,
-топлотна изолација,
-антикорозиона заштита,
-минималне димензије просторије за смештај топлотне подстанице,
-карактеристике измењивача топлоте и мерила топлоте,
-граница предајне станице и кућног разводног постројења,
-максимална радна температура и притисак,
-квалитет материјала и опреме у кућном разводном постројењу,
-радни параметри потребни за избор размењивача за грејање,
-дозвољени начини одржавања притиска у кућном разводном постројењу и унутрашњој инсталацији за грејање и садржај графичке документације.
У техничким условима за пројектовање електро инсталација и опреме топлотних подстаница и кућних разводних постројења дефинишу се:
-услови за разводни орман и његово напајање електричном енергијом,
-електрично бројило за мерење потрошње електричне енергије у предајној станици
и кућном разводном постројењу,
-инсталације за напајање електричном енергијом електромоторних погона,
-потребна расвета,
-заштита од електричног удара,
-начин контролисања карактеристика и квалитета електричне инсталације,
-постављаљање сензора температуре,
-постављање сензора притиска и електро ормана аутоматике,
-садржај текстуалне и графичке документације,
Пројекти машинских и eлектро инсталација, за добијање сагласности на техничку документацију, морају да садрже:
-пројектни задатак,
-технички опис са описаним режимом рада,
-опште и техничке услове;
-укупно инсталисану топлотну снагу и инсталисану топлотну снагу одвојено по појединачним кућним подстаницама у W са наведеним протоцима m3/h;
-техничке прорачуне и резултате (на основу којих се дефинишу елементи топлотне подстанице, температуре доводне и повратне воде, падови притиска у топлотној
подстаници, систем заштите код затворених или отворених система и сл.);
-предмер и предрачун радова,
-цртеже:
•ситуациони приказ положаја зграде у простору закључно са уцртаном комплетном топловодном мрежом и електроинсталацијам и уцртану локацију топлотне подстанице,
•функционалну шему топлотне подстанице са техничким подацима и температурним дијаграмима, као и уцртане шеме електроинсталација у подстаници.
•све основе у размери 1:50 или изузетно 1:100 са уцртаним распоредом елемената топлотне подстанице са техничким подацима и њиховом шемом повезивања машинских и електроинсталација.
•диспозицију опреме у топлотној подстаници у одговарајућој размери,
•шему мерења, регулације и заштите,
•хидрауличну шему опреме и инсталација
•остале потребне детаље неопходне за несметано извођење радова.
I-2.3. Пројекат унутрашње грејне инсталције
Члан 7.
Технички услови за машинско пројектовање унутрашњих грејних инсталација дефинишу:
Квалитет и температурни режим унутрашњих инсталација за радијаторско грејање за једноцевне или двоцевне системе, грејна тела, арматуру и хидрауличко уравнотежење водова цевне мреже и грејних инсталација.
Пројекат унутрашње грејне инсталације, за добијање сагласности на техничку документацију, мора да садржи:
-пројектни задатак;
-технички опис;
-опште и техничке услови;
-термички и хидраулични прорачун термотехничких инсталација и водова;
-укупно инсталисану топлотну снагу и инсталисану топлотну снагу, одвојено по појединачним грејним системима, у W;
-основне податке за прорачун топлотних губитака,сагласно са Правилником о енергетској ефикасности зграда (Сл. гласник РС бр.61/2011), уз поштовање спољн пројектне температуре θH’e = -14,1°C.
-прорачуне и њихове резултате (топлотни губици, температура довода и повратка, протока грејне воде у m3/h, пад притиска, изрегулисаност цевне мреже, систем заштите код затворених и отворених система и сл.);
-рекапитулацију, која је основа за одређивање прикључне снаге, садржи
најмање следеће податке:
-ознаке просторија,
-унутрашњу температуру,
-стандардне губитке топлоте,
-уграђена грејна тела,
-инсталисану снагу уграђених грејних тела;
-предмер и предрачун радова,
Прописана графичка документација са функционалним шемама грејног система и уређаја мора да садржи:
•ситуацијски приказ положаја зграде у простору закључно са уцртаном комплетном топловодном мрежом на катастарској подлози тј. катастарском снимку,
•шеме успонских водова,
•шеме мерења и регулације
•остале потребне детаље неопходне за несметано извођење радова.
I-3.Прикључење на систем даљинског грејања
Члан 8.
За прикључење изграђеног објекта потребно је да инвеститор изради и достави пројектно-техничку документацију на преглед у ЈП Грејање. На израђену пројектно-техничку документацију Eнергетски субјект издаје извештај о усклaђености изрaђене пројектно техничке документaције сa издaтим техничким и другим условимa. Овај поступак се реализује путем Обједињене процедуре. По прибављању позитивног извештаја о усклађености пројекта са датим условима и техничким нормама од стране ЈП Грејање, потребно је поднети Захтев за одобрење прикључења. Захтев за одобрење прикључења подноси искључиво инвеститор, односно овлашћени представник скупштине станара такође путем Обједињене процедуре.
Инвеститор по завршеним радовима а пре коришћења уграђене опреме и инсталације, од енергетског субјекта прибавља извештај о усклaђености изведених рaдовa. Верификaцију усклaђености изведених радова на уградњи инсталација и опреме врши Енергетски субјекат нa зaхтев инвеститорa или председника скупштине станара, а нa основу увида на лицу места, увида у пројектну и грaдилишну документацију и приложених уверења и атеста.
Члан 9.
Прикључење нових објекта на дистрибутивни систем одобрава енергетски субјект на основу Захтева за прикључење, уз који се прилаже сепарат из пројекта изведеног објекта, односно из пројекта за извођење (уколико приликом извођења радова није одступљено од пројекта) а након провере и верификације радова, изведених у складу са издатим техничким и локацијским условима, грађевинском дозволом и одобреним пројектом.
Ако је објекат изведен у складу са грађевинском дозволом, пројектом за извођење и свим захтевима предвиђеним локацијским условима (техничким условима за прикључење), енергетски субјект је дужан да изврши прикључење у року од 15 дана од дана пријема захтева.
Члан 10.
Обавеза инвеститора је да обезбеди техничка упутства за пуштање у рад топловодног прикључака и топлотних подстаница и то за:
– проверу функционалности сигурносних уређаја и др.
– проверу функционалности регулационих уређаја
– подешавање протока, притиска и температуре,
– успостављање циркулације у топлотној подстаници,
– испирање напојног и повратног вода прикључног топловода
-да извођач радова поштује гарантни рок
Члан 11.
Инвеститор по завршеним радовима а пре коришћења уграђене опреме и инсталације од дистрибутера прибавља извештај о усклaђености комплетно изведених рaдовa. Верификaцију усклaђености изведених радова на уградњи инсталација и опреме врши дистрибутер нa зaхтев инвеститорa или председника скупштине станара, а нa основу пројектне и грaдилишне документације, приложених уверења и атеста предвиђених техничким нормативима за ову врсту посла и приложених гарантних листова за уграђену опрему.
Обавезан прилог захтеву за прикључење је позитиван извештај Комисије за технички пријем објекта, који садржи извештај о техничкој исправности инсталација и подстанице. У случају да се у оквиру објекта прикључи мање од две трећине станара, предузеће не гарантује квалитет испоруке топлотне енергије.
Члан 12.
Трошкове изградње топловодног прикључка сноси подносилац захтева за прикључење. Енергетски субјект проверава: усклађеност изградње прикључка са пројектом за извођење, испитивање исправности и непропусности прикључка и геодетско снимање изведеног стања прикључка. Након тога енергетски субјект врши пуњење топловодног прикључка радним медијумом за пренос топлотне енергије (функционална проба).
Прикључење објекта на инфраструктуру енергетског субјекта, врши се уз накнаду стварних трошкова набавке опреме, материјала и радова који настају приликом прикључења корисника.Одлуку о висини и начину плаћања трошкова доноси надзорни орган јединице локалне самоуправе.
Члан 13.
Одобрење за прикључење објекта на дистрибутивни топлификациони систем садржи:
1. место прикључења,
2. начин и техничке услове прикључења,
3. место и начин мерења испоручене енергије,
4. рок прикључења,
Члан 14.
Ако је објекат изведен у складу са грађевинском дозволом, техничким условима и пројектом за извођење, енергетски субјект је дужан да прикључи објекат на дистрибутивни систем у року од 15 дана од дана пријема уредног писаног захтева.
Претходно Инвеститор и енергетски субјект потписују Записник о предаји
топлотне подстанице енергетском субјекту.
Енергетски субјект је дужан да закључи Уговор о продаји топлотне енергије са крајњим купцима и започне са испоруком топлотне енергије.
Члан 15.
Пуштањем у рад топлотне подстанице и унутрашње инсталације започиње испорука односно привремена испорука топлотне енергије. Привремена испорука топлотне енергије може да траје најдуже две грејне сезоне, и у том периоду инвеститор је обавезан да уклони све евентуалне недостатке.
Члан 16.
По потреби и на основу посебног захтева инвеститора, енергетски субјект може испоручивати топлотну енергију за грејање објекта у изградњи, због завршних унутрашњих радова, у току грејне сезоне и пре почетка привремене испоруке топлотне енергије.
Испорука топлотне енергије из става 1. овог члана се врши уколико за то постоје техничке могућности, на основу уговора о испоруци топлотне енергије за грејање објекта у изградњи.
Уговор о испоруци топлотне енергије за грејање објекта у изградњи се закључује на одређено време, са максималним роком важења до истека текуће грејне сезоне и не може се продужити.
Трошкови испоруке топлотне енергије у оваквим случајевима падају на терет инвиститора а наплаћују се на основу измерене потрошње топлотне енергије,или по јединици грејне површине(запремине).
Члан 17.
Обавеза инвеститора је да у току периода привремене испоруке топлотне енергије регулише унутрашњу инсталацију, а дистрибутера да регулише топлотну подстаницу и региструје постигнуте параметре.
Све што није предвиђено овим сепаратом везано за прикључење на дањински систем грејања регулисано је Правилима о раду дистрибутивног система ( Сл. лист Града Смедрева бр 4/2018).
ДИРЕКТОР
Кулагић Владимир, дипл. маш. инж